ژئوگرید

ژئوگرید

ژئوگرید

ژئوگریدها گروهی از خانواده ژئوسنتتیک ها هستند که از جنس پلی استر و پلی اتیلن و یا ترکیبی از این مواد با سایر مواد مشابه و در ضخامت، سایز و ابعاد مختلف به صورت ورقهای مشبک تولید می شوند. ژئوگرید به عنوان تقویت کننده مورد استفاده قرار می گیرد زیرا دارای مقاومت کششی بالا و قفل شدگی قابل توجه ای با خاک است. ژئوگرید معمولاً در مناطقی که خاک ها اشباع و یا نم دار هستند در بالا و پایین لایه ژئوتکستایل قرار می گیرد.
مزایای بکارگیری ژئوگریدها در پروژه های عمرانی تقریباً مشابه با مزایای بکارگیری ژئوتکستایل ها ولی با مقاومت های بسیار بالاتر است.

کاربرد ژئوگرید

ژئوگريد جهت حفاظت از لوله هاي انتقال نفت، گاز و آب

محافظت از لوله: بهترين محاففظ براي لوله هاي فولادي انتقال نفت، آب و گاز در قسمتهايي از لوله كه از نقاط صخره اي و سنگلاخي استفاده از محافظ لوله (راک شیلد) است. در اين نقاط نوار خارجي لوله مي بايست با يك لايه از راك شيلد پوشش داده شود.

زير سازي لوله: در مواردي كه لوله از مناطق باتلاقي داراي خاك سست و ضعيف با ميزان آبهاي زير زميني بالا عبور مي كند، با استفاده از يك لايه از شبكه هاي ژئوگريد بستري مناسب و مقاوم در لوله ايجاد مي گردد.

ژئوگريد در جلوگيري از فرسايش شيب ها

فرسايش شيرواني هاي خاكي توسط باد و باران به عدم پايداري و نهايتاً گسيختگي شيرواني هاي خاكي منتهي مي گردد و نگهداري از اين شيروانيها بدون استفاده از ژئوگريدها بسيار پر هزينه خواهد بود. با كارگذاري يك لايه شبكه پليمري ژئوگرید كه رشد پوشش گياهي را تسهيل و تسريع مي نمايد از فرسايش خاك با استفاده از شرايط طبيعي موجود جلوگيري مي شود.

ژئوگريد در جلوگيری از ريزش كوه، صخره های سنگی و شيروانيهای خاکی

فرسايش صخره هاي سنگي، پتانسيل و موقعيت مناسبي را براي فروريختن قطعات سنگي كه بوسيله هوازدگي سست و آماده ريزش هستند بوجود مي آورد. به كمك استقرار شبكه هاي پليمري ژئوگرید كه در روي سطوح لغزنده و صخره هاي سنگي تثبيت مي گردند مي توان از بروز فاجعه و يا آسيب ديدگي سازه ها (جاده، پل، ساختمان و ...) جلوگيري نمود.

ژئوگريد در احداث راههای دسترسی به مناطق باتلاقی

ژئوگريد براي كار بر روي نقاط باتلاقي بسيار مناسب است. معمولا در اين نقاط نياز به حمل و نقل مصالح زيادي وجود دارد ولي به علت كيفيت نامطلوب خاك، اين امر تنها با تحمل مشقات و هزينه سرسام آور امكان پذير است. شبكه هاي ژئوگريد بدليل وجود دريچه ، حركت يكنواخت آب را نسبت به سطح خود تنظيم نموده و سكوي محكمي براي جاگيري و استقرار مصالح و مواد پر كننده فراهم مي آورند. اين عمل بخصوص در نقاط باتلاقي باعث كاهش قابل توجه نشست شده و پيوستگي لازم مصالح را براي پيشرفت عمليات ممكن مي نمايد. استفاده از ژئوگريد در زمين هاي باتلاقي داراي مزاياي ديگري نيز مي باشد كه از آن جمله مي توان به جلوگيري از تغييرات سطحي زمين در موقعيت هاي مختلف اشاره كرد. بكارگيري ژئوگريد در اين زمين ها باعث يكدست كردن زمين آن مناطق و استفاده بهينه تر از اين زمين ها مي گردد

ژئوگريد در خاكريز ها ، آب بندها و ساخت سازه های مهار كننده

كنترل سيلاب و حفاظت از رودخانه ها در برابر فرسايش: اكثر آبراهه ها شامل قسمتهايي نظير سازه هاي كنترل كننده از قبيل آب بند، آبريز، حوضچه هاي آرامش هستند كه تمامي آنها را مي توان با استفاده از گابيونهاي ساخته شده از ژئوگريد به بهترين نحو طراحي كرد . عمر زياد اين محصولات و سهولت كار با آنها از فوايد استفاده در اينگونه موارد است.
احداث ديوار ساحلي : با استفاده از گابيونهاي پليمري مي توان انواع ديوارهاي ساحلي را طراحي و اجرا نمود. از خصوصيت اين ديوارها سهولت نصب، استحكام فوق العاده و هزينه بسيار ناچيز نسبت به ساير روشها مي باشد. گابيون هاي پليمري كه بخش روكش آنها از ژئوگريد است كمك زيادي به جلوگيري از فرسايش قسمت هاي ساحلي م ي كند و استفاده از لايه هاي ژئوگريد كه محتوي سنگدانه هاي درشت هستند به عنوان بهترين روش درجلوگيري از فرسايش ساحلي در بين كليه روش هاي حفاظت از سواحل در نظر گرفته مي شود.

ژئوگريد در زهکشی و لاينينگ

يك نوع خاص از شبكه پليمري ژئوگريد در زهكشي زونهاي خاكي و سنگي تحت گراديانهاي مختلف كاربرد داشته و با توجه به هندسه مناسب آن ، قابل كاركرد در سازه هاي مختلف از جمله تونل ها، ترانشه ها و كانالهاي زهكش است. از كاربردهاي ديگر ژئوگريد مي توان به استفاده از آنها در ديواره هاي نگهد ارنده تونل ها و معادن اشاره كرد كه تحت عنوان لاينينگ قابل شناسايي هستند.

ژئوگريد در مسلح كردن ديوارهای گچی و سيمانی

نوعی از ژئوگرید که با نام توري زير گچي تولید میگردد از جهت مسلح كردن اندودهاي گچي و سيماني در ديواره ها ، سقف ها و ستون ها كاربرد داشته و با توجه به انعطاف پذيري و دوام آن ، مزاياي اقتصادي و فني فراواني به همراه دارد. اين نوع ژئوگرید همچنين جهت مسلح نمودن پانل هاي پيش ساخته گچي استفاده شده و در محل اتصال ديوارهاي پيش ساخته به كف و سقف، عمل اندود نمودن را تسهيل و باعث ايجاد درگيري و يكپارچگي بيشتر مي گردد.

ژئوگريد در مسلح كردن خاك


ژئوگريدها مي توانند مشكلاتي را كه احداث سازه هاي سنگين و خاكريزها روي خاكهاي ضعيف دارند، بدون نياز به شمع كوبي و يا عمليات خاكبرداري يا خاكريزي (جايگزيني مصالح نامقاوم با مصالح مقاوم و دانه درشت) حل نمايند. اين عمل با قرارگيري لايه هاي ژئوگريد بر روي خاك سست و لابه لاي آن در فواصل مناسبي كه سطوح گسيختگي را قطع مي نمايد ميسر مي گردد.

ژئوگريد در حفاظت عايق سوله ها و حريم ايمني اسكلت فلزي ساختمان ها

انواع شبكه هاي پليمري ژئوگرید جهت حفاظت از عايق هاي سقف سوله ها، انبارها ، سالنهاي توليد، سالنهاي ورزشي و غيره جايگزين مناسبي براي توري فلزي مي باشند. ژئوگریدهای بادشكن به خوبي باعث كاهش سرعت باد، بدون ايجاد تلاطم تا حدود 60 %مي گردد و علاوه بر حصار بادشكن به عنوان حريم ايمني اسكلت فلزي ساختمانها استفاده و كاربرد وسيعي يافته است. این نوع شبکه های ژئوگرید، زيبا ، ضد زنگ، قابل شستشو و در رنگهاي مختلف توليد شده و در برابر اشعه خورشيد و مواد شيميايي مقاوم مي باشند.

ژئوگريد در پوشش كف ها و قطعات بتني

به لحاظ سبك بودن شبكه هاي ژئوگريد و مقاوم بودن آنها در برابر عوامل خورنده، مي توان شبكه ها را نزديك به سطح بتن در عمليات مستمر قالب بندي استفاده و نصب نمود. اين عمل سبب استحكام بتن و كنترل ترك خوردگي در بتن مي گردد.

ژئوگريد در كانالهاي انتقال آب و تونل ها

يكي از روشهاي مقرون به صرفه در ساخت كانالهاي بتني آب و فاضلاب، استفاده از تركيب شبكه هاي ژئوگريد و شاتكريت سيمان مي باشد. مقاومت شيميايي شبكه های ژئوگرید در برابر مواد خورنده موجود در آب كه مي توانند بداخل بتن نفوذ كنند از جمله ويژگيهاي مهمي است كه قابليت شبكه ها را در اينگونه موارد نشان مي دهد.

ژئوگريد در بتن

در مورد كاربرد ژئوگريد در بتن ريزي مي توان گفت، امتيازاتي از قبيل مقاومت كششي زياد ، مقاومت در برابر خوردگي و جذب و توزيع تنش، استفاده از اين شبكه ها را در بتن مقرون به صرفه مي نمايد. نفوذ رطوبت به داخل بتن هيچگونه تأثير منفي بر روي شبكه ژئوگرید نداشته و بدين ترتيب مي توان از ضخامت پوشش بتني به نحو قابل ملاحظه اي كاست.

ژئوگريد در احياء اراضي ساحلي

يكي از موارد مهم استفاده از شبكه هاي ژئوگريد احياء اراضي و بازيافت زمين از دريا است. اين عمليات به منظور پي سازي جهت احداث سازه يا ديواره دريايي و حفاظت سواحل و تثبيت اراضي ساحلي امكان پذير مي باشد. مراحل بازيافت زمين از دريا معمولا مطابق شكل انجام مي شود. در اينجا شبكه هاي ژئوگريد سبب توزيع يكنواخت نيروي وارده شده و از فرار مصالح زير اساس (Subbase) و يا تداخل آن با مصالح بستر (Subgrade) جلوگيري مي نمايد.

ژئوگريد در زير سازي جاده ها و معابر

كي از مهمترين عوامل موثر در طراحي و ساخت مسيرهايي كه از زمينهاي سست عبور مي كنند ، تقويت و تثبيت بستر راه (Subgrade) مي باشد كه در صورت عدم دسترسي به بستر مناسب ، روسازي راه (Pavement) نيز به تدريج از بين خواهد رفت. بدين منظور مي توان از شبكه هاي ژئوگرید در حدفاصل بستر و زير اساس استفاده نمود كه بدليل مشخصات فني مناسب شبکه های ژئوگرید، توزيع بارهاي ترافيكي بر روي بستر بهتر صورت پذيرفته و موجب جلوگيري از نشستهاي موضعي و نامتقارن مي گردد.

ژئوگريد در تقويت زيرسازي راه آهن و فرودگاه

با استفاده از ژئوگريد ضمن احداث سريع و مطمئن خطوط راه آهن در زمينهاي سست و ضعيف ، نگهداري از اين مسير ها ارزانتر و بسيار آسانتر مي باشد. مرمت زير سازي خطوط راه آهن يا يكي از متداولترين عمليات سيستم راه آهن هر كشور است كه ساليانه مخارج عمده اي را به خود اختصاص مي دهد. به كمك شبكه هاي ژئوگريد مصالح مربوط به زير سازي در شبكه قفل شده و ضمن بالا بردن ظرفيت باربري زير اساس و كاهش هزينه هاي نگهداري آن ، از بروز مشكلاتي نظير نشست نامتقارن جلوگيري مي گردد.

تقويت آسفالت به كمك ژئوگريد نتلون

با استفاده از شبكه هاي ژئوگريد مي توان ضمن افزايش عمر آسفالت به ميزان چند برابر ، از بروز عوارضي مانند خستگي زودرس ، ترك خوردگي و موج افتادگي در آسفالت جلوگيري به عمل آورد. شبکه های ژئوگرید با داشتن مقاومت كششي زياد مي توانند كمبود مقاومت كششي آسفالت را تا حد مطلوبي جبران نموده و نهايتاً تغيير شكل آن در نتيجه اعمال بارهاي ديناميكي مداوم را كاهش دهند.

ژئوگريد در پايدار سازي ديواره هاي سنگي

ژئوگريدهاي دومحوره از جنس پلي اتيلن جهت پايدارسازي شيب هاي سنگي اس تفاده مي شود. ژئوگريد دومحوره باعث بالارفتن خصوصيات كششي آنها مي گردد. ژئوگريد با مقاومت كششي و مدول بالا، باعث مقاومت فوق العاده اي دربرابر خرابي هاي ساختاري و محيطي مي گردد.استفاده از اين نوع ژئوگريد يك ضمانت طولاني مدت را ايجاد مي كند.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو