جی سی ال

جی سی ال

جی سی ال

جی سی ال (Geosynthetics clay liner) نوعی از ژئوکامپوزیت هاست که از ترکیب ورقه های ژئوسنتتیکی و لایه های رسی به منظور جلوگیری از نشت آب استفاده می شوند و عموما از دو لایه ژئوتکستایل (یا یک لایه ژئوتکستایل و ژئوممبران) که در اطراف یک لایه بنتونیت سدیم با نفوذ پذیری کم هستند تشکیل می شود. این لایه ها با سیستم مکانیکی نیدل پانچ کاملا به هم متصل می شوند و نیروی برشی را به شکل خوبی تحمل می کنند. جی سی ال پس از تماس با آب، شدیدا متورم شده و به نفوذپذیری بسیار ناچیزی می رسد و آب بندى و ایزولاسیون مورد نظر را فراهم مى نمايد. جی سی ال یا ژئوسنتتیک کلی لاینر جایگزین بسیار مناسبی برای روش سنتی پوشش خاک رس متراکم شده است. از آنجا که ورق های جی سی ال را می توان با همپوشانی روی هم قرار داد، نصب آنها آسان است. با وجود این در هنگام طراحی باید توجه ویژه ای نیز به پایداری شیب مبذول داشت.

از خصوصیات و مزایای پوشش جی سی ال می توان موارد زیر را برشمرد :

  • خاصیت خود جوشی (Self Sealing)
  • خاصیت خود ترمیمی (Self Healing)
  • چسبندگی مناسب به پوشش بتنی
  • کاهش قابل توجه هزینه ها
  • زمان نصب و بهره‌ برداری مناسب
  • قابلیت اجرا در شیب‌های تند به عت وجود تحمل نیروی برشی

 

کاربرد جی سی ال یا ژئوسنتتیک کلی لاینر

جی سی ال در استخرهای ذخیره آب و دریاچه های مصنوعی

جهت جلوگيری از هدر رفتن و نشتي آب ,سرعت در نصب و پايين بودن هزينه هاي احداث می توان از جی سی ال جهت ساخت دریاچه مصنوعی ، استخر ذخیره آب کشاورزی و استخر پرورش ماهی استفاده نمود.

جی سی ال در ساخت کانال انتقال آب

به منظور افزایش راندمان در احداث کانالهای انتقال و توزیع آب خصوصا در خاکهای متورم شونده، خاک های واگرا ،خاک های رمبنده و خاک های با قابلیت حل بالا از جی سی ال استفاده میگردد.

جی سی ال در ساختمان

با توجه به اینکه سازه هایی با فونداسیون های عمیق با مشکل بالا بودن سطح آب زیرزمینی مواجه هستند،  از جی سی ال به جهت سادگی در اجرا و داشتن استانداردهای معتبر جهانی در این امر در مقایسه با آب بند کننده های مشابه استفاده میگردد.

جی سی ال درمحل دفن زباله یا لندفیل

به منظور جلوگیری از انتقال شیرآبه خطرناک لندفیل به محیط و به موجب آن آلودگی خاک و آبهای جاری و زیرزمینی، محل دفن پسماند را به صورت بهداشتی اجرا می نمایند. یعنی با استفاده از لایه های عایق ژئوسینتتیک سلول دفن زباله از محیط ایزوله می شود. جی سی ال به دلیل قابلیت نصب با سرعت بیشتر نسبت به خاک رس کوبیده شده (CCL)، قیمت تمام شده پائینتر و کیفیت نهایی مطمئن تر به صورت گسترده ای در لندفیل مورد استفاده قرار می گیرد.

جی سی ال در معادن

Heap Leaching فرآیندی است در معادن برای استخراج فلزات گرانبها و مس از کانی ها. از جی سی ال در مقایسه با گزینه های دیگر مانند پوشش آسفالتی، بتن آب بند و پوشش رس کوبیده شده به جهت  دوام بالا در شرایط بسیار سخت محیطی و شیمیایی وتحمل فشار در حجم بالایی از توده سنگ معدن در این فرایند استفاده میگردد. کانی استخراج شده به قطعات کوچکتر، خرد شده و در حوض های پوشیده شده با مواد ژئوسینتتیک نفوذ ناپذیر مانند جی سی ال  و ژئوممبران که قابلیت تحمل قرار گرفتن حلال ‌های اسیدی برای تفکیک کانی ها از یکدیگر را دارند، نگهداری می‌شود.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو