ژئوممبران

ژئوممبران

ژئوممبران

ژئوممبران (ژئوممبرین) ها ورقه های غشایی سینتتیک با نفوذپذیری بسیار پایین و تركیبی از پلیمرهای سینتتیک الاستومر یا پلاستومر هستند. در کل ژئوممبران غشاء آب بند و غیرقابل نفوذ بر پایه ی پلی اتیلن ( در دو نوع با چگالی بالا HDPE و چگالی پایین LDPE ) و پلی ونیل کلراید (PVC) می باشد که در ضخامت های مختلف از 0.75 تا 3 میلیمتر با مقاومت های مکانیکی، کششی و ضریب انعطاف پذیری متغیر و به صورت صاف و زبر (مضرس) در عرض های مختلف تولید می گردد.

پلی اتیلن پلیمری است که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن بدست می آید، تولید این محصول از سال 1930 میلادی با ایجاد شرایط فشار و دمای بسیار بالا در کارخانه ها آغاز گردید. در اواسط سال 1950 روش های جدید تولید در دماها و فشارهای پایین تر به ارائه شدند که منجر به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی بهتر و تعداد زنجیره های پلیمری بیشتر شد. این ماده بعدها به عنوان HDPE (مخفف high density polyethylene ) به معنای پلی اتیلن با چگالی بالا یا همان پلی اتیلن سخت) خوانده شد که از نفوذناپذیری و مقاومت شیمیایی بیشتری برخوردار بود.

ژئوممبران ها معمولاً حاوی 97.5% پلی اتیلن و 2.5% کربن سیاه و آنتی اکسیدانت هستند. ژئوممبران فاقد هر گونه مواد پلاستیسایزر و موادی که سبب خشکی و ترک خوردگی می شوند هستند.

پلی اتیلن سخت یا HDPE تحولی در بحث پوشش ها و عایقبندی به وجود آورد. این ماده در برابر خوردگی و مواد شیمیایی، تنش های محیطی (سرما و گرما)، تنش گسیختگی، اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV)، حملات بیولوژیکی(رویش گیاهان و حمله جوندگان)، خستگی و خزش، مقاومت بالایی دارند و این خصوصیات باعث شده است تا در صنایع گوناگون ژئوممبران جایگزین پوشش های رایج شود.

انواع ژئوممبران

ژئوممبران PVC

ژئوممبران PVC

1

ورق ژئوممبران PVC  نرم یا پلی وینیل کلراید گروهی  از ژئوممبران هستند که به علت خواص مکانیکی وشیمایی خود از انعطاف پذیری زیاد ومقاومت کششی بسیار بالایی برخوردارند و در دو نوع تک لایه و دولایه در دو رنگ سفید و مشکی تولید می شوند.

این نوع ژئوممبران جهت ایزولاسیون تونلهای مترو ، فونداسیون ها ، روف گاردن، چاله های آسانسور  ، تونل های انتقال و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارند.

مزیت عمده این ورق ها نسبت به ژئوممبران HDPE انعطاف پذیری بالای آن و قابلیت اجرا در سطوح ناهموار می باشد. 

ژئوممبران lldpe

ژئوممبران LLDPE

2

با توجه به شکل هندسی برخی از سازه ها و رفع مشکل ایجاد ترکزایی تنشی در ژئوممبران و نیاز آنها به استفاده از ژئوممبران انعطاف پذیرتر،  ژئوممبران LLDPE  یا ژئوممبران VLDPE  طراحی و تولید شده است .

ازکاربردهای عمده ژئوممبران LLDPE  می توان به آب بندی کاناهای انتقال آب ،سازه های زیر زمینی نظیر فونداسیون و پی ساختمان ، آب بندی تونل و مواردی دیگر اشاره نمود .

انعطاف پذیری خوب ، ازدیاد طول قابل توجه، عدم ایجاد ترکزایی تنشی، الاستیه  بسیار زیاد، نصب سریع و آسان و ابعاد بزرگ از مزایای بارز این نوع ژئوممبران است.

ژئوممبران hdpe

ژئوممبران HDPE

3

ژئوممبران HDPE از %۹۷ پلی اتیلن و %۳ مواد افزودنی تشکیل شده است. از این رو به این نوع ورق ها ژئوممبران HDPE سنگین نیز گفته می شود. 

ژئوممبران HDPE از ویزگی های بسیار زیادی برخوردار است که در ذیل به آن اشاره می کنیم: نفوذناپذیری در برابر مایعات و گازها، انعطاف پذیری و در عین حال مقاومت بالا در برابر پارگی، سوراخ شدگی و سایش، پایداری در برابر پرتوهای فرابنفش آفتاب،  مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و عوامل بیولوژیکی، قابلیت ترمیم قسمت هایی که در اثر ضربه فیزیکی آسیب دیده اند، ممانعت از رویش گیاه و نچسبیدن خزه و جلبک و مقاومت در برابر جوندگان و همچنین تحمل بازه ی دمایی °40- تا °70+ از ویژگی های ژئوممبران ها به شمار می روند.

از کاربردهای ژئوممبران HDPE می توان به مواردی چون: ایزولاسیون استخرهای خاکی و بتنی ذخیره آب کشاورزی، ایزولاسیون مخازن نفتی، ایزولاسیون حوضچه های پرورش ماهی، ساخت کانال های انتقال آب بدون نیاز به سازه های بتنی، ساخت دریاچه های مصنوعی، دریاچه های تفریحی و آب نماهای تزیینی، استفاده در مخازن پساب به منظور جلوگیری از آلودگی محیط و آبهای زیر زمینی اشاره کرد.

ژئوممبران گیره دار

ژئوممبران گیره دار

4

ورق ژئوممبران گیره دار نوعی از ژئوممبران است که پس از تزریق روی یک سطح آن گیره هائی به اشکال مختلف تعبیه می شود. این محصول مانند ژئوممبران از خواص مقاومت شیمیایی بالایی به لحاظ ساختار ملکولی و نفوذ ناپذیری برخوردار است و به این ترتیب، طول عمر ساختار بتونی را تا 5 برابر افزایش می دهد.

از ورق ژئوممبران گیره دار عمدتا برای حفاظت از بتن در مقابل مواد شیمیائی مضر و یا جریان سیالاتی که موجب فرسایش در سطح بتن است ، مورد استفاده قرار می گیرد.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو