ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها صفحات نفوذ پذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن به دو صورت کلی بافته نشده (Nonwoven) و بافته شده (Woven) و یا ترکیبی از پلی استر و پلی پروپیلن با وزن ها و ابعاد مختلف تولید می گردند. از ژئوتکستایل به دلیل داشتن خصوصیاتی چون اجرای بسیار سریع، وزن کم، مقاومت بالا، هزینه کم، پایداری طولانی مدت ده ها ساله، تخریب کمتر طبیعت، یکنواختی در اجرا و بسیاری موارد دیگر در اکثر کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد. در نوع بافته نشده توده ای از الیاف با استفاده از فشار مکانیکی (سوزنی) به هم اتصال یافته و یا با استفاده از حرارت و چسب های شیمیایی تولید میگردد.
با توجه به تعدد روشها، مصالح و مواد مختلف موجود برای تهیه ژئوتکستایل ها جای تعجب ندارد که تعداد زیادی از انوع آن برای کاربردهای مختلف در دسترس باشد و با توجه به شرایط فیزیکی، مکانیکی، هیدرولیکی و دوام مورد نیاز، نوع مناسب آن انتخاب گردد.

ژئوتکستایل ها با توجه به مقاومت مکانیکی خود دارای کاربردهای متنوعی بعنوان یك المان سازه اي در طراحي و ساخت خاكريزها ، شيبها و شيروانيهاي خاكی ، ديوارهاي حائل، پروژهای سد سازی، جاده سازی، ساخت راه آهن، تونل، حفاظت سواحل دریا و رودها، زهکشی، حفاظت ژئوممبران در ساخت دریاچه های مصنوعی، استخر های ذخیره آب، لاگون تصفیه خانه های فاضلاب و دیگر کارهای مهندسی ژئوتکنیک کاربرد ایده آلی دارد. گونه های مختلف بافته نشده ژئوتکستایل میتوانند جانشین برتری برای ریزدانه های زیر Rip Rap وبطور کلی نقاطی که در معرض فرسایش جذر ومد قرار دارد باشد. توجه داشته باشید که ژئوتکستایل ها می توانند به همراه سایر ژئوسنتتیک ها از قبیل ژئومببران ها، ژئوگرید ها، ژئونت ها و غیره مجموعه ایده آلی را ایجاد نمایند.

کاربرد ژئوتکستایل

ژئوتکستایل و نقش جداسازی در جاده

عامل عمده شکست جاده تزریق مواد لایه های مجاور به درون پی سنگ ریزه ای و پیامد آن نزول استحکام در لایه سنگ ریزه ای می باشد وقتی لایه سنگ ریزه ای روی لایه ساب گرید قرار گیرد ، لایه زیرین آلوده به خاک گشته و زیر بار ترافیکی و ارتعاش ، لایه سنگ ریزه ای پی را به درون خاک تزریق می کند و موجب حرکت لایه به طرف بالا می گردد، در محل های مرطوب ترافیک موجب پمپ خاک های ساب گرید ضعیف به درون سنگ ریزه ها گردیده و تمامی این شرایط باعث کاهش کلفتی موثر لایه سنگ ریزه ای گشته و در نتیجه لایه حمایتی جاده تخریب می شود و عمر مفید جاده کاهش می یابد .
استفاده از ژئوتکستایل جهت بهبود عملکرد بزرگراه ها, جاده های غیر فرشی, محل های پارکینگ, فرودگاه ها و باراندازها به عنوان عنصر جدا کننده پیشنهاد می شود .

ژئوتکستایل در زیر سازی جاده

ژئوتکستایل دراین کاربرد با توجه به شرایط محل در یک یا چند نقش اصلی به کار می رود.
درجداسازی بین ساب گرید و مواد سنگی و دانه ای واقع می گردد.
ژئوتکستایل در فیلتراسیون، آب را چه تحت فشار و چه در حالت جریان ثابت با فیلتراز خود عبور خواهد داد و از عبور خاک نرم به لایه سنگی پی و لایه های زهکش جلوگیری می کند.
در نقش مستحکم سازی موجب استحکام مواد نرم ساب گرید می شود و میزان CBR را تا حد مطلوبی افزایش می دهد و با توزیع فشار منطقه ای و موضعی از فرو رفتن مواد سنگی و دانه ای به درون ساب گرید نرم و مرطوب جلوگیری می کند و نیز نقش زهکشی در جاده را بهبود می بخشد.

نقش ژئوتکستایل در روکش جاده

منبع اصلی تخریب در فرش (روسازی) جاده تزریق آب نا خواسته به درون ساختار از طریق ترک موجود در سطوح فرش است.
هنگام ساخت یا تمدید فرش جاده ها الحاق ژئوتکستایل بین اندود اتصال (Tack coat) و لایه جدید آسفالت یک سد رطوبتی موثری را ایجاد می کند و زیر پی را در مقابل نفوذ آب سطحی حمایت می کند.

زیر سازی خط آهن بوسیله ژئوتکستایل

ژئوتکستایل در این کاربرد موجب تثبیت خط آهن می گردد. حفظ هندسی بستر خط آهن و در نقش جداسازی ،بین مواد پی (Ballast) و زیر پی (Sub ballast) و نیز مهار سازی مواد پی و زیر پی در مقابل حرکات جانبی کمک می کند. ژئوتکستایل همچنین مکانیزمی را برای زهکشی جانبی (حاشیه ها) ایجاد می کند و عملکرد زهکشی را بهبود می بخشد .

نقش بسیار مهم ژئوتکستایل در سد سازی

کاربرد ژئوتکستایل در زمینه سد سازی برای ضد آب سازی و جلوگیری از نشست آب از بدنه سد شده و از تخریب تدریجی آن جلوگیری می نماید. در این کاربرد از ژئوتکستایل سنگین به عنوان لایه محافظ غشاء ژئوممبران استفاده می شود. همچنین به عنوان زهکشی سطحی دیواره سد و انتقال رطوبت به زهکش های پائین سد عمل می کند.

ساخت دیوارهای محافظ با ژئوتکستایل

ژئوتکستایل به طور وسیع جهت استحکام بخشیدن به خاکریزها، روی خاک های نرم، سیل بند و دیواره های نگهدارنده به کار می رود. استفاده از ژئوتکستایل جهت ساخت دیوار نگهدارنده در مفایسه با روش های سنتی می تواند هزینه را تا 50% کاهش دهد.

کنترل فرسایش بوسیله ژئوتکستایل

ژئوتکستایل در مواردی از جمله زهکشی درسواحل و اسکله به کار می رود. ژئوتکستایل همچنین جهت کنترل دائمی فرسایش شبیه زهکشی زیر زمینی است. بدون حضور ژئوتکستایل فیلتری، ضربات موج آب، مواد subgrade را زیر پوشش سنگی Rip rap یا بتن آرمه فرسایش می دهد .

کنترل نگهداری ضایعات بوسیله ژئوتکستایل

ژئوتکستایل جهت ساخت محل دفن زباله ها و ضایعات مضر و خطرناک، تالاب های تصفیه پساب و همچنین مخازن نگهداری و کنترل ضایعات و دیگر سیستم های نگهداری سطحی توصیه شده است. این محصول کارایی سیستم را جهت دفن زباله ها و طرح پاکیزه سازی آب زیر زمین افزایش می دهد.

سیستم جمع آوری مایعات و گاز با ژئوتکستایل بافته و نبافته

ژئوتکستایل های بافته و نبافته جهت ساخت سیستم جمع آوری مایعات محلول و سیستم های جمع آوری گاز استفاده می شوند. درصورت استفاده از سیستم یکپارچه خاک و ژئوتکستایل می توان وزن کل خاک اطراف،  روی لوله و دیواره های کانال را بر سطح مقطع لوله اعمال نمود و به این ترتیب به وزن کافی جهت مقابله با نیروی شناوری دست یافت.

نقش اساسی ژئوتکستایل در زهکشی

ژئوتکستایل در برخی مواقع یک یا چند نقش را در یک سازه ایفا می­کند. بعنوان مثال یک ژئوتکستایل می­تواند هم از یک لایه عایقی محافظت کند و در عین­ حال آب را نیز زهکشی کرده و از سازه خارج نماید. البته باید در این موارد به خواص دینامیکی و هیدرولیکی مانند ضخامت، مقاومت بالا در برابر صدمات حین کار و نصب، خواص هیدرولیکی و بسیاری موارد دیگر توجه شود.
نکته ظریف و مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم یکی ازخواص ژئوتکستایل می­باشد این است که هنگامی که ژئوتکستایل را بعنوان زهکش استفاده می­کنیم جریان آب از لابه ­لای بافت­های ژئوتکستایل و در مسیر قرارگیری آن عبور می­کند. به معنای ساده ­تر نحوه قرارگیری ژئوتکستایل یک مسیر دائمی جهت خروج آب نیز بشمار می­ آید و می­توان ژئوتکستایل را به ­تنهایی یک سیستم زهکش به حساب آورد.
درمورد زهکش خواص بالای مکانیکی تأثیر زیادی در مبنای محاسبات ندارند و بیشتر خواص هیدرولیکی ژئوتکستایل مانند قابلیت عبور جریان آب اهمیت پیدا می­کند.
خروج سیالات با حداقل کاهش فشار از سازه و ایجاد مسیر جهت خروج مدام از قابلیت­هایی هستند که استفاده از این محصول را بعنوان زهکش در کارهای ساختمانی، پل­ سازی، تونل­ سازی و سایر عملیات راهسازی و خاکی مفید و مؤثر می­نماید.
– هنگامی که از لوله­ های شیاردار زهکشی استفاده می­کنید پیچیدن یک لایه از ژئوتکستایل دور لوله جهت جلوگیری از ورود ذرات خاک و دانه ­های ریز و درشت سنگ به شیارهای لوله و بداخل آن و نتیجتاً گرفتگی آن، می­تواند کارایی و عمر سیستم شما را چندبرابر کند.
– هنگامی که از کانال زهکش استفاده می­کنید پوشش­دادن لایه دانه­ بندی شده توسط ژئوتکستایل باعث جلوگیری از ورود ذرات خاک و گل به داخل لایه سنگدانه­ای شده و نتیجتاً کارایی و عمر آن را چندبرابر می­کند.
– جهت نگهداری و تمیزماندن لایه­ های زهکش سطحی.
– محافظت از گرفتگی و گل­ آلودگی لایه­ های زهکش اطراف دیوارها و فونداسیون­ ها.
آب زیرزمینی در روی ژئوتکستایل به خوبی جریان پیدا کرده و می تواند به سمت نقاط خروجی هدایت شود. یعنی با افزایش نفوذپذیری خاک باعث شود آب درون آنها زهکشی شود. در صورتی که یک لایه ژئوتکستایل بین دو لایه خاک دانه ای درشت دانه و ریز دانه قرار داده شود زه کشی به راحتی از لایه های ریز به لایه درشت انجام شده و از نفوذ دانه های ریز به لایه دانه های درشت جلوگیری می شود. به طور کلی در طراحی فیلتر های ژئوتکستایل از دو معیار زیر استفاده می شود:
۱ـ محدوده نگهداری:
ژئوتکستایل باید در برابر ذرات خاک مقاومت کند.
۲ ـ محدوده نفوذپذیری:
ژئوتکستایل باید توان گذردهی آب اضافی و آزاد از خود را داشته باشد.

ژئوتکستایل در نقش حفاظت از ژئوممبران

ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ از ژئوممبران در مقابل سوراخ شدگی و صدمات دیگر حفاظت می کند. بدون لایه های محافظ، لبه های تیز مواد زیرین و مواد زائد موجب آسیب دیدگی ژئوممبران شده و نهایتاً از کیفیت و کارایی لایه ها می کاهد. ژئوتکستایل با لایه های نبافته با وزن حدود 200 تا 500 گرم ژئوممبران ها را محافظت می کند.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو