استخر کشاورزی

استخر کشاورزی

استخر کشاورزی

امروزه مطمئن ترین، اقتصادی ترین، ارزان ترین و سریع ترین روش احداث استخر کشاورزی و دخیره آب، ساخت استخر با استفاده از ورق های پلی اتیلنی و پی وی سی است که به عنوان ژئوممبران شناخته می شوند. این ورقها جایگزین مناسب روشهای پر هزینه و زمان بر قدیمی مانند کاهگل کاری، ایزوگام، استفاده از سیمان، دوغاب، سنگ و سیمان ، آجرچینی، بتن مسلح و روش های دیگر است. ورقهای ژئوممبران از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و تحت واکنشهای شیمیایی قرار نمیگیرند. همچنین به علت غلظت و فشردگی زنجیرهای تشکیل دهنده از نفوذ پذیری بالایی برخوردارند و اجازه نفوذ مواد شیمیایی را به ساختار خود نمی دهند. بنابراین این پوششها بدون ترد شدگی و شکنندگی در دمای بسیار پایین و یا کاهش مقاومت کششی و شل شدگی در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت های احداث استخر کشاورزی بوسیله ژئوممبران :

  • کاهش هزینه احداث استخر کشاورزی
  • کاهش زمان پوشش‌ دهی استخر کشاورزی
  • نفوذ ناپذیری و عایق‌ بندی بسیار بالا
  • مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی (نور آفتاب، یخ زدگی و …)
  • مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل بیولوژیکی (خزه و جلبک)

مراحل احداث استخر کشاورزی بوسیله ژئوممبران :

نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات:
اولین مرحله احداث استخر کشاورزی بازدید از منطقه و نقشه بردای دقیق جهت تعیین محل مناسب احداث استخر کشاورزی است. این اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند زیرا تعیین محل احداث استخر کشاورزی، محاسبه حجم استخر کشاورزی، شکل و ابعاد استخر کشاورزی، نوع ساختار خاک و برآورد هزینه احداث استخر کشاورزی در این مرحله صورت خواهد گرفت.

طراحی استخر کشاورزی :
با توجه به نوع خاک و محدودیت زمین نسبت به طراحی استخر کشاورزی با عمق، طول، عرض و شیب مناسب اقدام می گردد. انواع استخرها به شرح زیر می باشد:

1-احداث استخر کشاورزی داخل زمین 2-احداث استخر کشاورزی روی زمین 3-احداث استخر کشاورزی به صورت ترکیبی

خاکبرداری :
در این مرحله با توجه به طراحی انجام شده، نسبت به خاکبرداری با وسایل مناسب اقدام خواهد شد. شیب مناسب جهت خاک برداری عموما ۱ به ۱ یا ۴۵ درجه می باشد. ولی با تغییر در نوع خاک سایر شیب ها نیز امکان پذیر است.

تسطیح و خاکبرداری :
پس از خاک برداری، نسبت به متراکم نمودن بستر استخر کشاورزی تا حدود ۹۰% اقدام خواهد شد. حرکت ماشین خاکبرداری به تراکم خاک کمک زیادی می نماید. کف و دیواره ها بایستی عاری از هر گونه سنگ و اجسام تیز باشند. بنابر این نسبت به حذف آنها اقدام خواهد شد و یا اینکه از کاهگل یا شفته آهک و یا یک لایه ژئوتکستایل با تراکم حجمی مناسب استفاده می شود تا امکان ایجاد آسیب اجسام نوک تیز بر ورق ژئوممبران وجود نداشته باشد.

حفر ترانشه :
جهت مهار ورق نسبت به حفر کانالی به موازات استخر به فاصله حدود ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر و عمق ۶۰ سانتی متر اقدام خواهد شد. هر چه عمق کانال حفر شده بیشتر باشد، ابعاد کانال حفر شده به دلیل ایجاد پایداری بیشتر ورق در داخل آن بیشتر خواهد شد.

اجرای ژئوتکستایل :
در صورتی که نیاز به استفاده از ژئوتکستایل باشد در این مرحله نسبت به اجرای آن اقدام خواهد شد. در صورتی که بستر استخر کشاورزی دارای سنگ و اجسام نوک تیز نباشند نیاز به استفاده از ژئوتکستایل نخواهد بود. در بعضی از موارد به جای ژئوتکستایل از یک لایه کاهگل یا شفته آهک استفاده می گردد.

اجرای ورق ژئوممبران :
ابتدا نسبت به چیدمان رول های ژئوممبران در کنار استخر کشاورزی اقدام و سپس نسبت به پهن نمودن و برش زدن اقدام خواهد شد سپس نسبت به انجام عملیات جوشکاری با دستکاه اتوماتیک جوشکاری پلاستیک اقدام می گردد. نحوه کار دستگاه به گونه ای می باشد که در هر مرحله از جوشکاری، دو خط جوش ایجاد می نماید تا اطمینان کامل از فرایند جوشکاری ایجاد گردد. در گوشه ها و یا محل اتصال از (لوله های ورودی و خروجی بایستی از جنس پلی اتیلنی باشند تا قابلیت اتصال به ورق ژئوممبران را داشته باشند) عملیات جوشکاری دستی با روکش اکسترودر و یا سشوار هوای داغ استفاده خواهد شد.

مهار ورق در ترانشه :
نسبت به قرار دادن لبه های ورق در ترانشه اقدام و نسبت به مدفون کردن آن با خاک و سایر مصالح اقدام خواهد شد.

آبگیری استخر کشاورزی :
کلیه سازه هایی که جهت دخیره آب احداث می گردد بایستی در چند مرحله آبگیری شوند. در استخر کشاورزی پلیمری نیز نسبت به آبگیری در چند مرحله (۲ یا ۳ مرحله) اقدام می گردد.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو