احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی

احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی

احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی

دریاچه های مصنوعی هر چند با هدف ذخیره سازی آب، تولید برق و یا کنترل سیلاب و تغذیه سفره های آب زیرزمینی احداث می شود اما ممکن است برای اهداف دیگری چون ایجاد فضاهای توریستی، تفریحی، ورزشی، ماهیگیری، جلب توریست و گردشگر، کمک به رشد اقتصادی مناطق و نیز پاسخ به نیازهای طبیعت دوستی مردم ساخته شود.
به عقیده کارشناسان شهری و محیط زیست، احداث دریاچه های تفریحی و مصنوعی مصنوعی در کلان شهرها نه تنها به جذب گردشگران کمک می کند، بلکه می تواند تاثیر به سزایی در لطافت و تمیزی هوا داشته باشد و از آلودگی آن بکاهد. به باور این کارشناسان؛ ساخت دریاچه های تفریحی و مصنوعی موجب افزایش سرانه فضاهای سبز، به منظور تفریح و گردشگری می شود و می توان در این آبگیرهای مصنوعی موجودات آبزی پرورش داد که این عمل خود باعث ایجاد زمینه آشنایی مردم به ویژه کودکان با این نوع از گونه های جانوری می شود.

زیباسازی محیط های عمومی و احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی در ابعاد مختلف بوسیله انواع ژئوسینتتیک ها از راهکارهای نوین مهندسی است که امروزه در جهان پیاده سازی و اجرا شده و همچنین امتحان خود را پس داده است.

مزیت های احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی با استفاده از ژئوسنتتیک ها :

  • کاهش قابل توجیه هزینه های ساخت و اجرا
  • کاهش قابل قبول هزینه های تعمیر و نگهداری
  • سهولت در حمل و نقل، اجرا و پیاده سازی
  • کاهش چشمگیر زمان پوشش دهی و اجرا
  • مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی (نور آفتاب، یخ زدگی و …)
  • نفوذ ناپذیری و عایق‌ بندی بسیار بالا
  • مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل بیولوژیکی

مراحل احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی بوسیله ژئوسنتتیک ها :

نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات :
اولین مرحله احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی بازدید از منطقه و نقشه بردای دقیق جهت تعیین محل مناسب احداث دریاچه است. این اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند زیرا تعیین محل احداث، محاسبه حجم دریاچه، شکل و ابعاد دریاچه، نوع ساختار خاک و برآورد هزینه احداث دریاچه تفریحی و مصنوعی در این مرحله صورت خواهد گرفت.

طراحی دریاچه تفریحی و مصنوعی :
با توجه به نوع خاک و محدودیت زمین نسبت به طراحی دریاچه تفریحی و مصنوعی با عمق، طول، عرض و شیب مناسب اقدام می گردد.

خاکبرداری :
در این مرحله با توجه به طراحی انجام شده، نسبت به خاکبرداری با وسایل مناسب اقدام خواهد شد. شیب مناسب جهت خاک برداری عموما ۱ به ۱ یا ۴۵ درجه می باشد. ولی با تغییر در نوع خاک سایر شیب ها نیز امکان پذیر است.

تسطیح و خاکبرداری :
پس از خاک برداری، نسبت به متراکم نمودن بستر دریاچه تفریحی و مصنوعی تا حدود ۹۰% اقدام خواهد شد. حرکت ماشین خاکبرداری به تراکم خاک کمک زیادی می نماید. کف و دیواره ها بایستی عاری از هر گونه سنگ و اجسام تیز باشند. بنابر این نسبت به حذف آنها اقدام خواهد شد و یا اینکه از کاهگل یا شفته آهک و یا یک لایه ژئوتکستایل با تراکم حجمی مناسب استفاده می شود تا امکان ایجاد آسیب اجسام نوک تیز بر ورق ژئوممبران وجود نداشته باشد.

حفر ترانشه :
جهت مهار ورق نسبت به حفر کانالی به موازات استخر به فاصله حدود ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر و عمق ۶۰ سانتی متر اقدام خواهد شد. هر چه عمق کانال حفر شده بیشتر باشد، ابعاد کانال حفر شده به دلیل ایجاد پایداری بیشتر ورق در داخل آن بیشتر خواهد شد.

اجرای ژئوتکستایل :
در صورتی که نیاز به استفاده از ژئوتکستایل باشد در این مرحله نسبت به اجرای آن اقدام خواهد شد. در صورتی که بستر دریاچه تفریحی و مصنوعی دارای سنگ و اجسام نوک تیز نباشند نیاز به استفاده از ژئوتکستایل نخواهد بود. در بعضی از موارد به جای ژئوتکستایل از یک لایه کاهگل یا شفته آهک استفاده می گردد.

اجرای ورق ژئوممبران :
ابتدا نسبت به چیدمان رول های ژئوممبران در کنار دریاچه تفریحی و مصنوعی اقدام و سپس نسبت به پهن نمودن و برش زدن اقدام خواهد شد سپس نسبت به انجام عملیات جوشکاری با دستکاه اتوماتیک جوشکاری پلاستیک اقدام می گردد. نحوه کار دستگاه به گونه ای می باشد که در هر مرحله از جوشکاری، دو خط جوش ایجاد می نماید تا اطمینان کامل از فرایند جوشکاری ایجاد گردد. در گوشه ها و یا محل اتصال از (لوله های ورودی و خروجی بایستی از جنس پلی اتیلنی باشند تا قابلیت اتصال به ورق ژئوممبران را داشته باشند) عملیات جوشکاری دستی با روکش اکسترودر و یا سشوار هوای داغ استفاده خواهد شد.

مهار ورق در ترانشه :
نسبت به قرار دادن لبه های ورق در ترانشه اقدام و نسبت به مدفون کردن آن با خاک و سایر مصالح اقدام خواهد شد.

آبگیری دریاچه تفریحی و مصنوعی :
آب گیری دریاه در این مرحله انجام خواهد شد. باید در نظر داشته باشیم کلیه سازه هایی که جهت دخیره آب احداث می گردد باید در چند مرحله آبگیری شوند، اما با توجه به وسعت دریاچه تفریحی و مصنوعی پلیمری و حجم آب دریاچه این امر امکان پذیر نیست. در نتیجه باید توجه داشت که عملیات جوشکاری به دقت هرچه تمام تر انجام شده باشد.

تماس با ما

 آدرس : تهران، یوسف آباد، خیابان جهان آرا، خیابان 27، پلاک 67، طبقه سوم

تلفن : 02188009861 - 09120204952

ایمیل : info(at)geotop.ir

جستجو