احداث استخر پرورش ماهی و آبزیان

 

استخر پرورش ماهی

 

احداث حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان

امروزه مطمئن ترین، اقتصادی ترین، باکیفیت ترین و سریع ترین روش احداث حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان، ساخت استخر با استفاده از ورق های پلی اتیلنی است که به عنوان ژئوممبران شناخته می شوند. این ورقها جایگزین مناسب روشهای پر هزینه و زمان بر قدیمی جهت احداث استخر پرورش آبزیان است. ورقهای ژئوممبران از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و تحت واکنشهای شیمیایی قرار نمیگیرند. همچنین به علت غلظت و فشردگی زنجیرهای تشکیل دهنده از نفوذ پذیری بالایی برخوردارند و اجازه نفوذ مواد شیمیایی را به ساختار خود نمی دهند. بنابراین این پوششها بدون ترد شدگی و شکنندگی در دمای بسیار پایین و یا کاهش مقاومت کششی و شل شدگی در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند. 


 

مزیت های احداث حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان بوسیله ژئوممبران:

  • کاهش هزینه احداث به کمتر از 50%
  • کاهش قابل ملاحضه هزينه هاي اکسيژن دهي
  • سهولت نصب و احداث استخر در کمترین زمان و بالاترین کیفیت
  • نفوذ ناپذیری و عایق‌ بندی بسیار بالا
  • حذف جلبک و خزه از ديواره ها
  • سهولت بسیار بالا در رسوب زدایی
  • کاهش قابل ملاحضه هزينه هاي اکسيژن دهي
  • انجام آزمايشات کنترل کيفي و حصول اطمينان از آب بندي کامل سيستم

 

مراحل احداث حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان بوسیله ژئوممبران:

نقشه برداری و جمع آوری اطلاعات:
اولین مرحله احداث حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان بازدید از منطقه و توپوگرافی دقیق جهت تعیین محل مناسب احداث استخر پرورش ماهی و آبزیان است. این اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند زیرا تعیین محل احداث، محاسبه حجم، شکل و ابعاد ، نوع ساختار خاک و برآورد هزینه احداث استخر پرورش ماهی و آبزیان در این مرحله صورت خواهد گرفت.

طراحی حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان :

با توجه به نوع خاک و محدودیت زمین نسبت به طراحی حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان با عمق، طول، عرض و شیب مناسب اقدام می گردد. انواع استخرها به شرح زیر می باشد:

1-احداث استخر پرورش ماهی و آبزیان در ابعاد مختلف   2- احداث حوضچه هاي پرورشي مستطيل شكل   3-احداث حوضچه هاي پرورشی گرد

خاکبرداری :
در این مرحله با توجه به طراحی انجام شده، نسبت به خاکبرداری با وسایل مناسب اقدام خواهد شد. شیب مناسب جهت خاک برداری عموما ۱ به ۱ یا ۴۵ درجه است. ولی با تغییر در نوع خاک سایر شیب ها نیز امکان پذیر است.

تسطیح و خاکبرداری :
پس از خاک برداری، نسبت به متراکم نمودن بستر حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان تا حدود ۹۰% اقدام خواهد شد. حرکت ماشین خاکبرداری به تراکم خاک کمک زیادی می نماید. کف و دیواره ها بایستی عاری از هر گونه سنگ و اجسام تیز باشند. بنابر این نسبت به حذف آنها اقدام خواهد شد و یا اینکه از کاهگل یا شفته آهک و یا یک لایه ژئوتکستایل با تراکم حجمی مناسب استفاده می شود تا امکان ایجاد آسیب اجسام نوک تیز بر ورق ژئوممبران وجود نداشته باشد.

حفر ترانشه :
جهت مهار ورق نسبت به حفر کانالی به موازات استخر به فاصله حدود ۵۰ الی ۷۰ سانتی متر و عمق ۶۰ سانتی متر اقدام خواهد شد. هر چه عمق کانال حفر شده بیشتر باشد، ابعاد کانال حفر شده به دلیل ایجاد پایداری بیشتر ورق در داخل آن بیشتر خواهد شد.

اجرای ژئوتکستایل:
در صورتی که نیاز به استفاده از ژئوتکستایل باشد در این مرحله نسبت به اجرای آن اقدام خواهد شد. در صورتی که بستر حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان دارای سنگ و اجسام نوک تیز نباشند نیاز به استفاده از ژئوتکستایل نخواهد بود. در بعضی از موارد به جای ژئوتکستایل از یک لایه کاهگل یا شفته آهک استفاده می گردد.

اجرای ورق ژئوممبران :
ابتدا نسبت به چیدمان رول های ژئوممبران در کنار حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان اقدام و سپس نسبت به پهن نمودن و برش زدن اقدام خواهد شد. سپس نسبت به انجام عملیات جوشکاری با دستکاه اتوماتیک جوشکاری پلاستیک اقدام می گردد. نحوه کار دستگاه به گونه ای می باشد که در هر مرحله از جوشکاری، دو خط جوش ایجاد می نماید تا اطمینان کامل از فرایند جوشکاری ایجاد گردد. در گوشه ها و یا محل اتصال از (لوله های ورودی و خروجی بایستی از جنس پلی اتیلنی باشند تا قابلیت اتصال به ورق ژئوممبران را داشته باشند) عملیات جوشکاری دستی با روکش اکسترودر و یا سشوار هوای داغ استفاده خواهد شد.

مهار ورق در ترانشه :
نسبت به قرار دادن لبه های ورق در ترانشه اقدام و نسبت به مدفون کردن آن با خاک و سایر مصالح اقدام خواهد شد.

آبگیری حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان :
کلیه سازه هایی که جهت دخیره آب احداث می گردد بایستی در چند مرحله آبگیری شوند. در این حوضچه و استخر پرورش ماهی و آبزیان نیز نسبت به آبگیری در چند مرحله (۲ یا ۳ مرحله) اقدام می گردد.

ماهي دار نمودن حوضچه و استخر :
در این مرحله حوضچه و استخر پرورشی جهت ماهی دار نمودن و پرورش هرنوع آبزی آماده است.

 

شرکت ژئوتاپ

  • طراحی و اجرای پروژه های عمران و کشاورزی   ( احداث دریاچه مصنوعی، استخر کشاورزی، روف گاردن و ... )
  • تولید و عرضه محصولات ژئوسنتتیک از قبیل ژئوممبران، ژئوتکستایل، ژئوکامپوزیت، ژئوگرید، واتراستاپ و ...